Celem projektu „GEPARD – Gender Equality Programme in Academia – Raising Diversity” jest wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn w środowisku akademickim, a zrealizowane w nim działania mają na celu eliminowanie dyskryminacji ze względu na płeć zarówno wśród pracowników, jak i studentów, przy jednoczesnym dążeniu do zwiększania różnorodności w środowisku akademickim.
Projekt – finansowany ze środków Unii Europejskiej – realizowany jest w ramach międzynarodowego konsorcjum składającego się z uczelni z Polski, Austrii, Węgier, Cypru i Malty oraz włoskiego przedsiębiorstwa ściśle powiązanego ze środowiskiem akademickim. Rolę lidera pełni Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Zachęcamy do zapoznania się z wypracowanymi w ramach projektu materiałami, m.in.:
Podsumowaniem projektu GEPARD była międzynarodowa konferencja naukowa pn. „Różnorodność, równość i inkluzja w społeczności – wspieranie dobrostanu i zrównoważonego rozwoju”, która odbyła się na Uniwersytecie Śląskim w dn. 21-22 marca 2024 r. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania rezultatów projektu GEPARD oraz podjęcia dyskusji na temat znaczenia i sposobów wdrażania zasad różnorodności, równoważności i inkluzji w środowiskach akademickich i pozaakademickich.
W konferencji w charakterze prelegentek wzięły udział przedstawicielki UW: dr Anna Cybulko, Rzeczniczka akademicka ds. studenckich i pracowniczych, Anna Grędzińska, główna specjalistka ds. równouprawnienia oraz dr hab. Aneta Ostaszewska, prof. UW, kierowniczka Centrum Badań nad Problematyką Kobiet i Płci UW.
Relacja z konferencji dostępna jest na kanale YouTube:
Dzień I – 21 marca: https://www.youtube.com/live/84NDhgYVC6s?si=BFbj5c5Zk_CzUcGr
Dzień II – 22 marca: https://www.youtube.com/live/jyUZz0iKfuw?si=nO6MqxmV3SzHTCah